Hermetik Trafo

astor hermetik yagli trafo

Hermetik Trafo (Hermetik Transformatör)

Yağlı tip dağıtım transformatörleri 36 kV gerilim seviyesine ve 5000 kVA gücü kadar giriş ve çıkış gerilimlerini istenilen oranlarda değiştirebilir.

İşletme sırasında oluşan ısının transformatör yağı ile atılarak izin verilen çalışma sıcaklığını aşmaması için soğutmanın transformatör yağı ile sağlandığı transformatörlerdir.

Bu tip transformatörler hermetik trafo ve genleşme depolu trafo olarak iki ana başlık altında incelenebilir

 

Hermetik Yağlı Tip Dağıtım Transformatörleri

25 – 5000 kVA güç aralığında, 36 kV yüksek gerilim seviyesine kadar, üç veya tek fazlı, yağlı, tabi soğutmalı (ONAN), boşta kademe değiştiricili veya yük altında otomatik kademe değiştiricili, hem hariçte hem de dahilde kullanılabilecek şekilde üretilmektedirler.

Hermetik yağlı tip dağıtım transformatörleri, vakum altında yağ dolumu yapılarak yağ basıncı ve atmosfer basıncının istenen sıcaklıkta dengelenmesi ile soğutma yağının atmosferle temas etmemesi prensipleri ile imal edilir.
Hermetik yağlı tip dağıtım transformatörlerinde ısıl değişimler nedeniyle değişen yağ basıncı sonucu iç ısı, kazan dalga duvarlarının doğal yollarla genleşip büzülmesiyle kontrol altına alınır. Bu etkilere dayanabilecek şekilde mekanik tasarımı ve imalatı yapılır.
Hermetik yağlı tip dağıtım transformatörleri genleşme depolu transformatörlere oranla yükseklikleri daha düşüktür. Bu nedenle de daha küçük alanlarda kullanılabilir.
Hermetik transformatörlerde yağ atmosferle temas etmediği için genleşme depolu transformatörlerde olduğu gibi belirli periyotlarda yağ değişimi gerektirmez.

 

Basınç Valfi

Basınç hızlı bir şekilde yükseldiğinde trafo kazanını korumak amacı ile üretilmiştir.
Basınç valfi, trafo kapağının üzerine monte edilir.
Trafo kazanı, valfin ayarlanmış olan iç basıncının etkisi altına girdiğinde valf açılır ve yağ boşaltılarak kompanze edilir.
Kazanın yırtılmadan ve yağın dışarı boşalmasından korunmak için kullanılan bu valf, hermetik trafo modelinin en önemli elemanlarından biri olarak bilinir.
Güvenlik için valf ayarının yapıldığından emin olunmalıdır.

 

Hermetik Koruma Rölesi

Atmosfere tamamen kapatılmış olan ve oksijen almayan ortamdaki hermetik trafolar için kullanılan röle, 630 KVA ve üstü güçte olan trafolar için tercih edilir.
Yağ seviyesi, buchholz, sıcaklık ve basınç bilgilerinin alınabildiği röle olarak bilinir.
Bu özelliklerin hepsini bir arada bulunduran tek röle olma özelliğine sahiptir.
Hermetik trafolarda koruma işlemini yapmak için kullanılır.

 

Hermetik Trafonun Kullanım Alanları

Şantiyeler, elektrik santralleri, fabrikalar, organize sanayi bölgeleri, sulama projeleri, OG / AG trafo merkezleri, şehir içi dağıtım merkezleri ve dağıtım merkezleri olarak bilinir.

 

Orta Gerilim Hermetik Transformatör Üreticileri

astor eltaş trafo

 

Diğer “Hermetik Trafo” Aramaları