Yağlı Tip Trafo

astor genlesme depolu yagli trafo

Yağlı Tip Trafo (Genleşme Depolu Transformatör)

Yağlı tip dağıtım transformatörleri 36 kV gerilim seviyesine ve 5000 kVA gücü kadar giriş ve çıkış gerilimlerini istenilen oranlarda değiştirebilir.

İşletme sırasında oluşan ısının transformatör yağı ile atılarak izin verilen çalışma sıcaklığını aşmaması için soğutmanın transformatör yağı ile sağlandığı transformatörlerdir.

Bu tip transformatörler hermetik trafo ve genleşme depolu trafo olarak iki ana başlık altında incelenebilir

 

Genleşme Depolu Yağlı Tip Dağıtım Transformatörleri

Genleşme depolu transformatörler çekirdek ve bobin yapısıyla hermetik transformatörlerle aynıdır. Bu tip transformatörlerin genleşme depolarının boyutları, sıcaklıkla hacmi artan yağın genleşmesini depolayacak şekilde hesaplamalar sonucunda tasarımı ve imalatı yapılır.
Genleşme depolu transformatörler atmosfere açık olduğu için termik etkiler nedeniyle değişen yağ basıncı , transformatörün deposunda bulunan slikajel (hava kurutucu) sayesinde havanın nemi alınarak hava alışverişi sağlanır.

İşletmeye alınan genleşme depolu transformatörün yüke bağlı olarak ısı farklılıklarından kaynaklanan hava alışverişi sonucunda zamanla slikajel özelliğini kaybeder ve yağın nemlenmesine, yapısının bozulmasına yol açar. Bu nedenle belirli periyotlarda slikajel değiştirilmesi ve yağdan numune alınarak delinme geriliminin ölçülmesi gibi bakımları yapılması gereklidir.

 

Trafo Koruma Rölesi

Buchholz, sıcaklık bilgilerinin alınabildiği röle olarak bilinir.
Genleşme depolu trafolarda koruma işlemini yapmak için kullanılır.

yağlı trafo dış ve iç yapısı

 

Genleşme Depolu Yağlı Tip Trafonun Kullanım Alanları

Şantiyeler, elektrik santralleri, fabrikalar, organize sanayi bölgeleri, sulama projeleri, OG / AG trafo merkezleri, şehir içi dağıtım merkezleri ve dağıtım merkezleri olarak bilinir.

 

Orta Gerilim Genleşme Depolu Yağlı Tip Transformatör Üreticileri

astor eltaş trafo

 

Diğer “Yağlı Tip Trafo” Aramaları